img
img

Geri Dönüşüm Nedir ?

Geri Dönüşüm Nedir? Geri dönüşüm en yalın tanımıyla; işlevi yitiren ve kullanılamaz halde olan tüm ürünlerin yeniden üretim süreçlerine dahil edilmek üzere işlenmesidir. Uzun yıllar boyunca kullanılan tüm ürünler zamanla eskir ve artık kullanılamaz bir hale gelir. Bu tarz ürünler genelde doğaya atıldığı zaman kaybolması uzun yıllar alır ve ciddi zararlara kapı aralar. Geri dönüşüm hizmeti savaşlardan ötürü ortaya çıkan kaynak eksikliğini gidermek üzere başlamıştır. Günümüzde hala bir çok devlet, kurum, kuruluş ve belediyeler ‘’geri dönüşüm projelerini’’ hayata geçirmeye devam ediyor. Tüm atık malzemeler ülkelerin ulusal servetleri olarak ve aynı zamanda ekonomik ham maddeler olarak görülmektedir. Aslında bu bakış açısı son derece doğrudur. Sürdürülebilir ürünler üretimde maliyet oranının düşmesine de destek olmaktadır.

 Geri dönüşüm nedir sorusunun cevabı olarak kullanılmış ve atık olan maddelerin yeniden kullanabilir hale getirilmesi sürecidir. Hurdacı geri dönüşüme katkı sağlayan birinci etmenlerden birisidir.

Geri Dönüşüm Neden Önemlidir?

Geri dönüşüm her açıdan bakıldığı zaman son dercee önem arz etmektedir. Özellikle doğayı koruma ve ekonomik maliyetleri düşürme konusunda fayda sağladığı gözlenir. Kaynakların gereksiz yere sürekli tüketilip boşa harcanmasına da mani olmaktadır. Örneğin piyasaya sürülen bir elektronik ürünü satın alıp kullanım vakti dolana kadar faydalanırız. Bu ürün zamanla bozulur vey işlem gördüğü için kullanılamaz bir hale gelir. Bunun yerine yenisi almak tüketimdir. Her tüketim yeni bir üretim süreci gerektirir. Beraberinde her üretim de tabii kaynakların yeniden kullanılması anlamını taşır. İşte bu zincire katkıda bulunmak için, tabii kaynakların daha az israf edilemsi adına eskiyen parçaalrın yeniden geri dönüştürülüp ham madde olması sağlanır. Bu hem üretim maliyetini düşürür hem de kaynakların daha uzun soluklu hayatta kalamsını destekler. Biz de Çıtak Hurda Firması olarak doğayı ve tabii kaynakları korumak üzere geri dönüşüm zincirine katkıda bulunmak üzerne çalışıyoruz. Eskiyen tüm ürünlerinizi değerinde satın alarak, geri dönüşüm işlemine tabii tutuyoruz.

Geri Dönüşüm İşlemi Nasıl Yapılır?

Her malzemenin sahip olduğu farklı özellikler bulunur. Geri dönüşüm işlemi de bu özellikler baz alınarak işlem sırasınca yapılır. Örneğin demir geri dönüşümü için farklı bir yol izlenirken kağır geri dönüşümü için daha farklı bir strateji izlenir. Bunun en temel neeni ürünlerin birbirinden farklı özellikler taşıyor olmasıdır. Her geçen yıl tüketimin hızla arttığı dünyamızda üretim zincirinde bir katkımız olmazsa gezegenimizi faydasız bir hale getirmiş olacağız. Örneğin kağıtların israf edilerek kullanılması ve geri dönüşüme tabii tutulmaması daha fazla ağacın kesilmesine ve dünyanın oksijen açısından zayıf kalmasına neden olmaktadır. 


Yorumlar

Deneme Hesap

2021-09-02 10:20:54

Nullam mi lorem, molestie sit amet turpis a, imperdiet cursus quam. Sed rhoncus urna nec arcu convallis, et euismod eros congue. Nullam mi lorem, molestie sit amet turpis a, imperdiet cursus quam. Sed rhoncus urna nec arcu convallis, et euismod eros congue. Nullam mi lorem, molestie sit amet turpis a, imperdiet cursus quam. Sed rhoncus urna nec arcu convallis, et euismod eros congue. Nullam mi lorem, molestie sit amet turpis a, imperdiet cursus quam. Sed rhoncus urna nec arcu convallis, et euismod eros congue.

Yorum Yap

Son Eklenen Yazılar

Kullanıcı

265

Ziyaretçi

2455

Beğeni

1254

Paylaşım

4222


Geri

Anasayfa

Üye Giriş

Üye Ol

İlan Ekle